Vad du än väljer har du valt rätt ö – Mallorca har verkligen något för alla smaker. När du bestämt vad du letar efter börjar det spännande letandet! Hör av dig till oss på Buy a Home Mallorca, berätta vad du söker och låt oss ta fram alternativ som passar. Vi har hunnit bygga upp ett stort kontaktnät eftersom vi funnits på Mallorca i 16 år. Därför kan vi ofta hitta bostäder redan innan de hunnit komma ut på marknaden, vilket kan ge dig förtur till ditt drömboende. Vi jobbar som property finders och håller ögonen öppna åt dig! Här finns områden som passar alla svenskars önskemål:
Du kan till exempel välja populära Palma City Beach och njuta av både stadsliv och sandiga stränder. Portixol är ett annat Palma-alternativ med småstadskänsla som också har stranden inom räckhåll. Eller varför inte den lilla badorten Illetas som också ligger nära Palma, fast lite längre ut – ett populärt utflyktsmål för Palmaborna själva. Ta ’apelsintåget’ från Palma, över bergen till Sóller och se dig omkring, gärna på en marknadsdag. Fortsätt sedan mot havet med den gamla spårvagnen till Puerto de Sóller – kanske det är här du ska bo?
Den som tycker Palma känns för stort uppskattar säkert ett lugnare boende med genuin kulturkänsla, där man värnar om den lokala traditionen och står emot alltför mycket av turistanpassning. Ta då en titt på Artá i nordöstra Mallorca, med dess konstgallerier. Eller den lilla bergsbyn Deiá i nordvästra delen av Mallorca, där konstnärer och författare sedan länge hittat inspiration. Här går tiden sakta och vill man ta sig ett dopp i det kristallblå Medelhavet vandrar man ner till den lilla stenviken Cala de Deiá där det finns två små restauranger.
Det här var bara några exempel. På Buy a Home Mallorcas hemsida finner du massor av läsning om var man ska bo på Mallorca – ta en titt och låt dig inspireras!